Przejdź do treści

Artykuły dekoracyjne dla dzieci – cieszą bardziej dzieci czy dorosłych?

Na rynku dostępne są dziesiątki, setki produktów dla dzieci, wszystkie oczywiście kolorowe i wesołe, aby jak najlepiej pasowały do dziecięcego pokoju. Czy dzieci na pewno potrzebują ich wszystkich?

Dekoracje dla dzieci – tak czy nie?

artykuły dekoracyjne dla dzieciUrządzając pokój dla dziecka nie można nie trafić na rozmaite artykuły dekoracyjne. Duże i małe, gładkie i z ciekawą fakturą lub wzorem, jasne i proste lub bardzo kolorowe i skomplikowane. Naprawdę trudno z nich coś wybrać i nie wszyscy są pewni, czy na pewno jest to im potrzebne? Kiedy stanie się przed takim dylematem, warto pamiętać, że kiedy dziecko dopiero poznaje świat, potrzebne są mu różnorodne stymulujące bodźce. Powinny być maksymalnie zróżnicowane, ale i dopasowane do możliwości poznawczych dzieci. Warto pamiętać, że początkowo dzieci mają bardzo słaby wzrok i rozróżniają tylko jaskrawe kolory, więc umieszczenie ich w pobliżu łóżeczka może pomóc w stymulowaniu ich rozwoju. Bardzo jasny, prosty wystrój co prawda nie będzie maluszka rozpraszał i pomoże mu szybciej zasnąć i się wyciszyć, jednak warto mieć też pod ręką odpowiednie zabawki i artykuły dekoracyjne dla dzieci. Może to być na przykład materiałowa girlanda zawieszona dookoła łóżeczka, karuzela z zabawkami o różnej fakturze, pluszak i inne rzeczy. Dzieci nie zwracają tak wielkiej uwagi jak dorośli na to, co ich otacza, pod warunkiem, że jest interesujące. Mogą więc porzucić drogą zabawkę na rzecz prostej girlandy, ponieważ będzie ona dla nich ciekawsza i lepiej nadaje się do gryzienia. Nie zawsze więc warto wydawać dużo na zabawki i dekoracje, ponieważ dzieciom do szczęścia trzeba niewiele.

Lepiej jest obserwować, co je naprawdę interesuje i dokonywać zakupów pod tym kątem, w przeciwnym razie może się okazać, że tak naprawdę pokój dziecka urządziliśmy raczej dla samych siebie niż dla niego. A przecież nie o to chodzi, prawda?