Przejdź do treści

Concierge we współczesnym świecie

 

Historyczne konotacje terminu concierge odsyłają nas do pierwotnej funkcji, jaką sprawowali opiekuni domów. Etymologia odsyła nas do słowa „dozorca”, a odnosi się do szeregu czynności, które są do zrobienia w domu i wokół niego. Concierge to również zadania specjalne, zlecane przez właściciela domu.

Asystent osobisty, współczesną odmianą konsjerża

asystent osobisty conciergeInstytucja opiekuna domu, czyli konsjerża została w nowoczesnych społeczeństwach zaadoptowana w luksusowych hotelach. Niekiedy wciąż zdarza się, że osoba concierge z hotelu towarzyszy klientowi od momentu pojawienia się klienta na dworcu lub na lotnisku i jest jego osobistym doradcą podczas całego pobytu w hotelu. Concierge może pomóc w rezerwacji biletów na imprezy kulturalne, na bilety komunikacji, zamówić taksówkę, pomóc zorganizować przyjęcie, spotkania, przypominać o terminach spotkań. Tego typu funkcję można lepiej opisać jako funkcję asystent osobisty Concierge to osoba zobowiązana dyskrecją, terminowością, szybkością działania i możliwością spełnienia rzeczy trudnych do zrealizowania. Zdarza się, że konsjerże realizują szereg usług niestandardowych, zamawiają prywatne loty odrzutowcami, wynajmują nieruchomości i organizują bankiety. Instytucja concierge jest obecna również w bankowości na poziomie VIP. Wiele banków oferuje tę usługę, oczywiście w ograniczonej formie, w ramach realizacji określonych wpływów na konto, które kwalifikuje klienta do roli klienta Prestiż, czy też VIP, zależnie od nomenklatury konkretnej instytucji finansowej.

Istnieją takie perspektywy, dla których usługa concierge jest niepotrzebna. Należy pamiętać, że tego typu rodzaj myślenia doprowadził do zaniku funkcji concierge w prywatnych domostwach, a na pewnym poziomie skomplikowania życia biznesowego i prywatnego funkcja asystenta domu wydaje się być nieodzowna.