Przejdź do treści

Czego nas uczy nauka jazdy?

Jeżeli mieszkamy w dużym mieście to jako środek transportu używamy komunikacji miejskiej, rowerów bo są tańsze i zdrowsze albo drogę z punktu do punktu pokonujemy pieszo. Jeżeli natomiast mieszkamy w małej miejscowości albo na wsi sprawa wygląda gorzej, bo busy lub autobusy jeżdżą raz na godzinę albo nawet rzadziej.

Jak wyglądają kursy nauki jazdy w praktyce?

nauka jazdyJeżeli pracujemy w dużym mieście a mieszkamy poza nim to posiadanie prawa jazdy i samochodu jest wręcz konieczne, bo na busy i autobusy nie zawsze można liczyć. Oczywiście komunikacja publiczna jest dużo tańszym rozwiązaniem niż własne cztery koła ale nie daje nam niezależności i swobody w przemieszczaniu się. Nauka jazdy samochodem nie jest niczym skomplikowanym choć na początku dla zupełnie zielonego kursanta może sprawiać duże kłopoty. Ogarnięcie jednocześnie kierownicy, skrzyni biegów, pedałów gazu, hamulca i sprzęgła to niewykonalne zadanie dla nowicjusza. Już nie wspomnę o kontrolowaniu lusterek i tego co się dzieje wokół nas. Kiedy w końcu poczujemy się trochę swobodniej za kierownicą, to musimy opanować trudną technikę parkowania i w finezyjny sposób omijania przeszkód. Niektórzy kursanci na nauce jazdy na placu manewrowym spędzają dziesiątki godzin żeby opanować technikę parkowania kopertą. Zanim wyczują sprzędło i nauczą się ruszać z ręcznego hamulca stojąc pod górę, mija sporo czasu. Ale bywają też bardziej zdolni uczestnicy kursu nauki jazdy, którym wystarczy parę godzin na opanowanie techniki jazdy samochodem.

Wszystko czego nie znamy lub nie umiemy, na początku jest trudne, a potem ze śmiechem wspominamy jak to było kiedy dopiero zaczynaliśmy przygodę z samochodem. Nie ma się co zrażać pierwszymi niepowodzeniami, bo popełnianie błędów jest nieodzownym elementem nauki a nie myli się tylko ten, co nic nie robi.