Przejdź do treści

Czym jest zegar sterujący?

 

W naszym codziennym życiu najczęściej korzystamy z zegara na poziomie jego najprostszej funkcjonalności, do której został pierwotnie stworzony, czyli do określania aktualnego czasu. W obecnych czasach, zegary ze względu na swoje rozbudowane mechanizmy działania, mogą jednak spełniać zdecydowanie więcej funkcji niż tylko tę związaną z mierzeniem czasu.

Zegar, który steruje domem

Zegar sterującyNa pewno słyszeliście co nieco o systemie inteligentnego domu, czy jakimkolwiek innym systemie sterowania, które generalnie odbywa się bez aktywnego udziału człowieka i jest nadzorowane przez, przystosowane do tego ze względu na swoje funkcjonalności, urządzenie. Jednym z urządzeń tego typu może być zegar sterujący. Wykorzystywany jest on często do czasowego sterowania innymi urządzeniami wchodzącymi w skład układu automatyki zarówno domowej, jak i przemysłowej. Generalna zasada działania zegara sterującego opiera się na ustaleniu przez użytkownika indywidualnego programu czasowego, który będzie odpowiadał potrzebom i stylowi życia domowników lub rytmowi pracy danego przedsiębiorstwa. Cyfrowe zegary sterujące charakteryzują się niezwykle wysoką wytrzymałością, co jest ich zdecydowaną zaletą, jeśli weźmiemy pod uwagę czas, jaki w założeniu mają one nam posłużyć w pełnej sprawności i takiej samej jakości systemowej, jak w dniu zakupu. Z tego też względu, do konstruowania zegarów sterujących wykorzystywane są materiały najwyższej jakości, które gwarantują przez długi czas swoją niezawodność.

Programatory czasowe, zwane również zegarami sterującymi, mogą okazać się przydatnymi urządzeniami, kiedy będziemy chcieli sterować, np. oświetleniem na terenie naszego domu lub mechanizmem podnoszenia i opuszczania we właściwym czasie zewnętrznych rolet okiennych.