Przejdź do treści

Czym nawozić truskawki

Truskawki są jednym z najbardziej znanych i cenionych owoców sezonowych. Ich krótki okres owocowania sprawia, że są niezwykle wyczekiwane każdego roku. Również ich wysoka cena odzwierciedla w dużym stopniu zamiłowanie społeczeństwa do tego właśnie owocu. Coraz częściej sadzonki pojawiają się nie tylko na plantacjach czy ogrodach, ale nawet na balkonach.

Produkty do nawożenia truskawek

nawożenie truskawekZe względu na niewysokie wymagania jakie potrzebuje truskawka, jest to owoc który bardo często sadzimy w naszych ogrodach. Najlepsze plony zbierzemy jednak w pierwszych pięciu latach po zasadzeniu. W późniejszym czasie konieczna jest zmiana gleby, w której roślina wzrasta. Krótki okres bytowania truskawki w jednym miejscu sprawia, że nawożenie truskawek nie jest w żaden sposób wymagające. Przed sadzeniem roślin w nowym miejscu wystarczy odpowiednio przygotować glebę, aby w kolejnych latach wydawała obfite plony. Rośliny te najlepiej rosną na ziemiach lekkich, zasobnych w próchnicę, niezbyt łatwo wysychających. Zdecydowanie najlepszym rodzajem nawozu będzie naturalny kompost, który możemy zastosować tuż przed sadzeniem rośliny. Jeśli natomiast decydujemy się na obornik, pamiętać należy, że nie wskazane jest stosowanie go tuż przed sadzeniem. Warto również wiedzieć, że również podczas okresu wegetacyjnego truskawek możemy zadbać o ich stan, dzięki czemu zbliżające się plony będą obfitsze. Nawozem, który warto wtedy stosować jest mączka bazaltowa, która chronić je będzie przed szkodnikami i chorobami, a nawet powszechnymi w ostatnich latach ślimakami.

Założenie plantacji truskawek z pewnością jest opłacalnym biznesem. Cena owoców każdego roku w żadnym wypadku nie spada. Ponadto koszt sadzonek nie jest wysoki, a krótki okres najlepszego wzrostu truskawek sprawia, że zrezygnowanie z tego rodzaju roślin jest bardzo proste w przeciwieństwie do planacji malin czy orzechów.