Przejdź do treści

Dzisiejsze uroczystości i wodzirej

wodzirej

Dawniej, na weselach obowiązkowo zabawiał gości wodzirej, a orkiestra grała znane utwory. Na dyskotekach byli dyskdżokeje, a dzisiaj dj zajmuje się muzyką.

Wodzirej z Bydgoszczy zastąpiony dj’em

wodzirejMożemy zauważyć, że dzisiejsze wesela są o wiele mniej huczne niż kiedyś – zwykle zaprasza się jedynie najbliższą rodzinę i przyjaciół, a lata temu zapraszano bliską oraz dalszą rodzinę. Wiadomo, że w mieście jak Toruń czy Bydgoszcz życie jest droższe niż w mniejszych miejscowościach, więc młode pary wolą oszczędzić i nie wydawać pieniędzy na goszczenie krewnych, których nawet nie znają. Jednakże wiele osób woli urządzić imprezę taką jak chrzciny czy komunia w restauracji, a nie, jak za dawnych czasów w swoim, własnym domu. W tym przypadku wolimy zapłacić, i nie musieć spędzać wielu godzin w kuchni na przyrządzaniu potraw, a następnie całego dnia na sprzątaniu po gościach. Przez te zmiany może się wydawać, że duże sale weselne nie są już oblegane, a zawód ,,wodzirej bydgoszcz” powoli odchodzi do lamusa, a dj przejmuje jego dotychczasowe miejsce. Coraz częściej nawet na weselach muzyka jest właśnie przez niego odtwarzana prosto z komputera lub płyt. W obecnych czasach mniejszą wartość przywiązuje się do tradycji, jesteśmy także mniej oficjalni. Oczywistym faktem jest, że zmiany najpierw są zauważalne w dużych miastach, jak Bydgoszcz, aczkolwiek wciąż wiele znanych miast, na przykład Toruń czy Kraków słynie z zachowywania starych tradycji.

Tak więc w wielu miejscach spotkamy się z ogromnym, trzydniowym weselem, a nawet komunią urządzoną w małym mieszkaniu dla kilkunastu uczestników. Na szczęście wiele tradycji nigdy nie przeminie, takich jak dawanie sobie nawzajem prezentów na Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Z pewnością nikt z nas nie zrezygnuje także ze świętowania swoich urodzin.