Przejdź do treści

Elektronika kiedyś a dziś na przykładzie obwodów drukowanych

obwody drukowane

Uwielbiam kino popularno-naukowe, zwłaszcza ze statkami kosmicznymi, najnowszej technologii, nawet takiej zupełnie wyssanej z palca. Oglądałem raz film na którym dzieci w szkole, zamiast zeszytów mieli płytki drukowane i na nich zapisywane były notatki z zajęć.

Obwody drukowane to dziś nie nowość

obwody drukowanePodstawą w takiej szkole dla dzieci było projektowanie elektroniki, coś tak oczywistego jak u nas posługiwanie się językiem ojczystym. Fabuła filmu była bardzo pouczająca, wszystko polegało na tym, aby ziemię, która pozostawała w opłakanym stanie odratować, wznowić jej funkcjonowanie, aby ludzie mogli być na niej szczęśliwi. Główny bohater musiał odnaleźć wszystkie płytki drukowane, które w złożeniu w wielkim rdzeniu miały dać odpowiedź w jaki sposób uleczyć ukochaną planetę. Fantastyczne efekty specjalne pozwalały oddać się wrażeniu, że to tak naprawdę film historyczny, ponieważ w takim klimacie to było utrzymane. Zabawne było dla mnie to, że w filmie kręconym dwadzieścia lat temu obwody drukowane, będące sterownikiem urządzeń elektrycznych dziś nie są nowością. Film nakręcony tyle lat temu w rzeczywistości opowiada o czasach nam współczesnych. Ciekaw jestem czy producenci i scenarzysta przewidzieli to, że już za kilkanaście lat ich filmowa przyszłość będzie rzeczywistością. Również wideorozmowy dzisiaj są bardzo powszechne, nie mówię tu o rozmowie na komputerze, a na telefonie komórkowym stojąc w kolejce po bilet na pociąg. Filmy inspirują inżynierów, dzięki którym zaciera się granica między tym co fantastyczne a naukowe.

 

Projektowanie elektroniki w dzisiejszych czasach pozwala na coraz więcej wkładać w coraz mniej. Przecież przenośny komputer to telefon, zegar elektroniczny mierzy nam nie tylko czas, ale tętno, czy nawet kalorie. Fascynująca sprawa, bierzesz takie obwody drukowane do ręki i zaczynasz myśleć o tym świecie.

Więcej informacji o płytkach drukowanych na stronie http://pcbmax.pl