Przejdź do treści

Etapy produkcji form wtryskowych

Formy wtryskowe są najważniejszym elementem każdej wtryskarki bez nich żadna wtryskarka nie byłaby w stanie wyprodukować jakiegokolwiek elementu z tworzywa sztucznego. To w nie wtryskiwany jest upłynniony rozgrzany granulat, który w momencie dostania się go gniazd formy zaczyna zastygać i formować się gotową wypraskę, która w momencie zastygnięcia zostaje usunięta z formy.

Kompleksowe wyprodukowanie formy wtryskowej

produkcja form wtryskowychKażdy przedsiębiorca, który chce usprawnić swoją firmę inwestuje obecnie we wtryskarki wykorzystując je np do produkcji opakowań na własną rękę dzięki czemu robi się niezależny w całym etapie produkcji konkretnych przedmiotów. Jednak zanim zaczną produkować opakowania na własną ręką muszą zainwestować również w odpowiednią matrycę. Produkcja form wtryskowych jest wieloetapowym procesem. Zanim forma trafi do zakładu zajmującego się produkcją form przeznaczonych do wtryskarek musi zostać zaprojektowane zgodnie z wytycznymi oraz wymaganiami klienta. Modelowanie odbywa się w specjalnym programie z pomocą którego w fazie projektowania można przeprowadzać konkretne testy oraz analizy pozwalające na idealne umieszczenie gniazd oraz wtyków mocowań formy. Dopiero w momencie zaakceptowania projektu formy, może on zostać przekazany do działu obrabiarek cnc które przy pomocy specjalnej frezarki przygotowują dodatkowy produkt. Długość procesu frezowania zależna jest od rodzaju materiału w jakim odbywa się proces oraz zaawansowania detalów elementów. Po ukończeniu procesu wykrawania forma zostaje poddana testom jakościowym oraz wytrzymałościowym. Dopiero potem zostaje przekazana klientowi. 

Podsumowując wyprodukowanie formy wtryskowej jest zależne od wielu etapów, które muszą zostać przeprowadzone bezbłędnie dlatego w większości wykorzystywane są do tego komputery. Każda wyprodukowana forma musi być niezawodna. Do wyprodukowania różnych elementów najczęściej wykorzystywane są różne formy.