Przejdź do treści

Ewolucja złączy DIN

Zadaniem każdego złącza w standardzie DIN jest połączyć urządzenie elektrycznie z dowolnym przewodem elektrycznym. Przez specjalistów ten standard uważany jest już za przestarzały i wykorzystywany tylko przez pasjonatów. Obecnie najpopularniejszym standardem są wielożyłowe przewody w standardzie cyfrowym. 

Wciąż wykorzystywane złącza DIN

metalowe złącza DINZłącza o standardzie DIN wykorzystywane są obecnie do poprawnego podłączenia urządzeń starego typu. Jednak metalowe złącza DIN są cały czas bardzo popularne. Wtyczki DIN jest są to ustandaryzowane wielopinowe łącza, których standard został ustalony przez Deutsches Institut fur Normung. W momencie gdy powstały był wykorzystywane w celu przesyłania sygnału generowanego przez amplituner do kolumn. Wraz z rozwojem technologicznym złącza DIN zaczęto wykorzystywać również w informatyczne do prawidłowego podłączenia peryferiów takich jak mysz orz klawiatura (wtyczka PS/2). Tego typu złącza dzielą się na dwie grupy. Wtyczki męskie oraz żeńskie. Złącza męskie wyposażone w są w specjalne piny. Natomiast wtyczka żeńska posiada symetrycznie umiejscowione otwory tak aby złącze męskie bez problemu mogło zostać podłączone. Obecnie metalowe złącza DIN wykorzystywane są również w procesie prawidłowego montażu rurociągów. Obydwa typy złączu bo odpowiednim połączeniu skręcane są przy pomocy specjalnych zacisków. Takie połączenie jest bardzo szczelne i gwarantuje brak jakichkolwiek przecieków. 

Podsumowując złącza DIN wykorzystywane są z powodzeniem od kilkunastu lat. Dzięki swojej niezawodności doceniane są przez fachowców z wielu branż. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie szczelnych połączeń między dwoma silnie eksploatowanymi elementami. Prawidłowe zamontowanie sprawi, że dane połączanie będzie trwałe oraz szczelne.