Przejdź do treści

Gdzie gromadzić ścieki?

Gromadzenie nieczystości to ważny aspekt, który musimy wziąć pod uwagę budując dom. W miastach problem mamy od razu z głowy. Wszystkie budynki są podłączane do sieci kanalizacyjnej odprowadzającej ścieki do najbliższej oczyszczalni. Na wsiach nie zawsze istnieje możliwość podłączenia się do wspólnej, zbiorowej sieci, a gdzieś ścieki odprowadzać trzeba.

Stabilne zbiorniki na nieczystości

szczelne zbiorniki na ściekiW przypadki domków jednorodzinnych i innych budynków usytuowanych poza szlakiem sieci kanalizacyjnych trzeba zdecydować się na wybudowanie szamba. Takie szczelne zbiorniki na ścieki to często jedyne wyjście w takich sytuacjach. O budowie szamba najczęściej decydujemy się już na etapie projektowania budynku. Warto rozważnie wybrać lokalizację na działce. Jeśli szambo zostało uwzględnione w planie zagospodarowania naszej działki to nie musimy już się martwić o jakieś dodatkowe formalności, czy pozwolenia. Zgodnie z wymogami zbiornik trzeba wybudować w odległości nie mniejszej niż piętnaście metrów od studni, jeżeli taka występuje, minimum dwa metry od granicy działki oraz przynajmniej pięć metrów od okien i drzwi, w których będą przebywać ludzie. Oczywiście musimy też zapewnić sobie dogodny dostęp dla pojazdów asenizacyjnych, które w przyszłości będą opróżniać nasze szambo. Warto też uwzględnić położenie terenu. Jeśli szambo znajdzie się w zagłębieniu, w którym po deszczu gromadzi się woda to będzie ona nam niepotrzebnie zapełniać zbiornik.

Obmyślając dojazd ekipy opróżniającej zbiornik na ścieki można też zdecydować się na zamontowanie przyłącza do opróżniania w ogrodzeniu posesji. Jest to sprytny sposób, żeby szambowóz nie wjeżdżał bezpośrednio na nasz teren i niszczył trawę, czy rabaty. Dodatkowo opróżnianie może odbyć się nawet jeśli nie ma nikogo w tym czasie w domu. I skraca czas operacji.