Zacznijmy od tego, że raczej nikt nie potrzebuje reaktora do domu, nie są one wykorzystywane w warunkach domowych, a raczej są wykorzystywane w przemyśle, dlatego jeżeli już je spotykamy, to spotykamy takie duże reaktory, które działają na naprawdę wielką skalę. Mamy ich kilka rodzajów, a każdy rodzaj działa troszeczkę na inne zasadzie, choć zasada działania jest taka sama.
Jak działa reaktor?
Przede wszystkim reaktor, jak sama nazwa wskazuje, to taki zbiornik, w którym zachodzą reakcje chemiczne. Reakcja jest wówczas, kiedy w jakimś stopniu przereagowują ze sobą zmieszane substancje, a w efekcie oznacza to mniej więcej tyle, że jeżeli chcemy połączyć jakieś dwie substancje ze sobą, to po prostu wprowadzamy je do reaktora chemicznego. Taki reaktor ma na celu pomóc naszym substancjom się ze sobą złączyć, a w tym celu używamy trzech rodzajów reaktorów, pół-przepływowego, przepływowego i stałego. Nasze reaktory chemiczne cena mogą kosztować bardzo różnie, a wszystko w zależności od ich wielkości, od ich rodzaju, od ich zastosowania, od tego, czy mają być własnie przepływowe, czy na przykład stałe. Tak wiele zależy od zmiennych i od wyboru osoby kupującej, zamawiającej, że ciężko w ogóle przewidzieć cenę. Mogą być one duże, małe, typowe, albo nietypowe, mogą być wykonane ze standardowego materiału, albo ewentualnie z jakiegoś innego, a każde zlecenie może być albo typowe, albo niespotykane i dostosowane do indywidualnych potrzeb zamawiającego.
Powinniśmy mieć świadomość, że reaktory często są wykorzystywane w przemyśle, na dużą skalę, a znajdują one zastosowanie w tak wielu dziedzinach, że aż ciężko byłoby to wymieniać. Po prostu związku chemiczne nas otaczają, reagują one ze sobą, dzięki czemu mogą powstawać pożądane przez nas produkty.