Przejdź do treści

Jak bada się twardość materiałów?

W obecnych czasach zakłady produkcyjne praktycznie nie mogłyby się obyć bez maszyn badających wytrzymałość surowców. Maszyny te, zwane maszynami wytrzymałościowymi, stały się podstawowym wyposażeniem wielu fabryk. Dzięki nim możliwe jest badanie twardości, czy też na przykład odporności na pełzanie wielu surowców.

Gdzie stosowane są nanotwardościomierze?

nanotwardościomierzW obecnych czasach znacznie bardziej niż kiedyś przykłada się uwagę do wykonywania kontroli jakości produkowanych surowców. Wszystko po to, aby uniknąć wypuszczenia na rynek partii produktów z wadami fabrycznymi. Dlatego też w wielu fabrykach korzysta się obecnie z maszyn  wytrzymałościowych, takich jak na przykład nanotwardościomierz, aby badać jakość surowców, oraz kontrolować ich wytrzymałość na różne czynniki, na które mogą być narażone. Przy pomocy nanotwardościomierzy na przykład bada się oczywiście twardość danego surowca, co później może się przydać podczas stosowania danego materiału do budowy różnych konstrukcji i maszyn. Oprócz tego przy pomocy twardościomierzy można także badać zachowanie danego surowca, gdy zostanie on poddany różnym obciążeniom, na przykład pełzaniu, czy zrywaniu. Dzięki temu można znacznie łatwiej określić czy wykorzystywanie danego surowca do produkcji danego elementu jest w ogóle wskazane. Surowce, które nie przejdą testów przy pomocy nanotwardościomierzy pomyślnie, zostaną wycofane z użycia. Stosowanie maszyn wytrzymałościowych zazwyczaj pozwala ustrzec się problemów z produkcją słabych jakościowo  towarów.

Badanie wytrzymałości surowców jest bardzo ważnym elementem produkcji. Obecnie do tych badań wykorzystywane są specjalne maszyny, zwane maszynami wytrzymałościowymi. Dzielą się one na kilka rodzajów różniących się dokładnością pomiarów.