Przejdź do treści

Jak dbać o instalację elektryczną?

Większości z nas zależy na tym, aby rachunki płacone za zużycie prądu były możliwie jak najniższe. Jak się jednak okazuje, czasem nie jest to takie proste. Nawet korzystanie z urządzeń energooszczędnych, nie jest gwarancją dużych oszczędności jeżeli chodzi o zużycie energii.

Wpływ harmonicznego w sieci na zużycie prądu

wyższe harmoniczne energii elektrycznejKażdemu z nas zależy na tym, aby płacone rachunki za prąd były możliwie jak najniższe. Jak się jednak okazuje, nie jest to wcale takie proste – czasem korzystanie z urządzeń energooszczędnych nie jest gwarancją oszczędności z zużyciu energii. Wpływa na to anomalia znana jako wyższe harmoniczne energii elektrycznej. Zjawisko to polega na tym, że po podłączeniu do sieci elektrycznej urządzeń energooszczędnych następuje zmiana napięcia, która wymusza wyższe zapotrzebowania na energię. Co więcej, ze względu na to, że tak duże zużycie energii nie jest konieczne, powoduje to uszkodzenie różnych wrażliwych komponentów sprzętu elektronicznego, jak również samej instalacji. Tym samym, niekorzystnymi skutkami harmonicznego w sieci oprócz wyższych rachunków za prąd, jest niższa żywotność sprzętu elektronicznego, oraz pewnych komponentów instalacji elektrycznej. Na szczęście jednak znane sa sposoby, aby niwelować negatywne skutki występowania tej właśnie anomalii. W tym celu konieczne jest zainwestowanie w odpowiednie filtry aktywne, które na bieżąco redukowałyby wszystkie zmiany napięcia w sieci, wywołane właśnie przez tą anomalię. W ten prosty sposób, można zwiększyć bezpieczeństwo używanego sprzętu.

W obecnych czasach wszyscy poszukują skutecznego sposobu na zmniejszenie opłat za zużycie energii. Wydaje się, że jednym z bardziej skutecznych sposób jest korzystanie wyłącznie ze sprzętu energooszczędnego. Tutaj jednak należy pamiętać o zapobieganiu anomalii, związanych z używaniem takiego sprzętu.