Przejdź do treści

Jak dzielimy chwytaki przemysłowe?

Skuteczność oraz poziom zaawansowania nowoczesnych robotów wykorzystywanych z powodzeniem między innymi w zakładach, gdzie obrabia się materiały i produkuje określone rzeczy, nie wzbudza wątpliwości. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że skuteczność nowoczesnych rozwiązań zależy często od niepozornych drobiazgów. W tym kontekście zainteresowanie chwytakami robotów przemysłowych jest wskazane.

Co warto wiedzieć o robocie przemysłowym?

chwytak robota przemysłowegoTaki robot bardzo często funkcjonuje według prowadzonego wcześniej programu lub konkretnego projektu. Sygnały docierają nie tylko do przegubów robota, które mogą różnie zmieniać jego położenie, ale także do końcowego elementu, czyli chwytaka Te sygnały będą konieczne przede wszystkim w przypadku chwytaka wyposażonego przez producenta w coś, co swoim kształtem i sposobem funkcjonowania przypomina palce człowieka. Chwytak robota przemysłowego to znakomity sprzęt przede wszystkim dlatego, że może on działać z ogromną dokładnością i szybkością. Właśnie dlatego w trakcie transportu określonych produktów przy pomocy czegoś takiego nie dochodzi do uszkodzeń. Zaskakująco proste i skuteczne jednocześnie są także chwytaki próżniowe. Działają one na podobnej zasadzie jak chwytaki wyposażone w przyssawki. Mają one ograniczony zakres zastosowań, ale nie należy tego traktować jako wadę. Po prostu pewnych rzeczy należy być świadomym już w momencie zakupu.

Bardzo często nawet przy tym samym robocie mogą funkcjonować prawidłowo różne chwytaki w zależności od aktualnych potrzeb pracowników. Chwytak przyssawkowy można wymienić między innymi na taki zakończony elektromagnesem o odpowiedniej mocy. Chyba każdy domyśla się, że taki chwytak w przemyśle sprawdzi się przede wszystkim przy transporcie stalowych elementów.