Wiele zakładów produkcyjnych podczas zakupu nowych maszyn staje przed nie lada wyzwaniem, jakim jest podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniego napędu dla nowej maszyny. Nie od dziś wiadomo, że istnieje co najmniej kilka rodzajów napędów maszyn – począwszy na napędzie opartym o koła zębate, a skończywszy na napędach pasowych. Te ostatnie wykorzystują pasy klinowe, które potrafią przenosić bardzo duże obciążenia.
Zasada działania pasa klinowego
Maszyny, które napędzane są przy pomocy pasów klinowych posiadają co najmniej 2 koła, między którymi rozciągnięte są wspomniane pasy klinowe śląsk. Jak sama nazwa wskazuje, przekrój takiego pasa klinowego przypomina klin, który w zależności od napięcia pasa, bardziej lub mniej wcina się w rowki na kołach pasowych. Warto wspomnieć o tym, że napędy pasowe, to jedne z najmniej narażonych na uszkodzenia napędów, bowiem w przypadku przeciążenia maszyny pasek zaczyna się ślizgać po kołach pasowych, co uniemożliwia jej poważniejsze uszkodzenie. Wspomniana sytuacja przy napędzie kołami zębatymi mogłaby doprowadzić do wyłamania zębów na wspomnianych kołach, co wiązałoby się z koniecznością ich wymiany. Paski klinowe nie należą do najdroższych, dlatego warto zmieniać je z częstotliwością zalecaną przez ich producentów. Na każdym pasku znajdziemy jego parametry i przede wszystkim datę produkcji.
Paski klinowe do napędów maszyn to nie tylko guma, jakby mogło się na pierwszy rzut oka wydawać. Wewnątrz paska prowadzony jest druciany rdzeń, który zapewnia odpowiednią odporność na zerwanie, a w połączeniu z gumą również odpowiednią rozciągliwość. Posiadając parametry poszukiwanego przez nas paska, można kupić go niemal wszędzie. Najłatwiej zrobić to w Internecie poprzez wpisanie w wyszukiwarkę jego parametrów.