Przejdź do treści

Jak prawidłowo rozplanować kompozycję zdjęcia?

Fotografując panoramę nie możemy skupić się tylko na samym formacie, zdjęcie musi być zaplanowane i coś przedstawiać. Nie wystarczy doskonała technika i użycie profesjonalnego sprzętu fotograficznego, czy też prawidłowego połączenia zdjęć składowych, w dużą fotografię. Najważniejsze jest wybranie i rozplanowanie ciekawego motywu przewodniego.

Równowaga zdjęć przy tworzeniu wirtualnych wycieczek

wirtualne wycieczkiWybranie ciekawego motywu zdjęcia, oraz właściwe jego skomponowanie i rozplanowanie sprawi, że nasza kompozycja będzie ciekawa i zachowa równowagę. Najczęstszym błędem przy komponowaniu panoram jest umieszczenie wszystkich ciekawych elementów, w jednym miejscu zostawiając wokół pustą i nieciekawą przestrzeń. W efekcie zdjęcia, lub wirtualne wycieczki wyglądałyby znacznie lepiej gdyby zostały wykadrowane do klasycznego formatu. W zdjęciach panoramicznych, czyli takich w których format jest wydłużony, boki kadru powinny tak samo przyciągać wzrok jak jego centralna część. Dzięki takim działaniom, uczestnik wirtualnej wycieczki poświęci więcej uwagi, śledząc wzrokiem całą kompozycję, a nie skupiając się tylko na wybranych elementach. Im dłuższa panorama, o większym polu widzenia w poziomie, tym trudniej wypełnić całą jej przestrzeń w ciekawy sposób. Tak sytuacja może mieć miejsce, jeśli nad panoramą miasta znajduje się puste bezchmurne niebo. Dolna część zdjęcia, przedstawiająca dużą liczbę elementów, kontrastuje z pustą i monotonną płaszczyzną nieba. Aby zachować równowagę takiego kadru, najlepiej fotografować niebo z chmurami. Częstym błędem w pejzażach miejskich jest ujęcie w kadrze zbyt dużej pustej przestrzeni chodnika lub ulicy, co może być uciążliwe szczególnie w pionowych ujęciach.

O równowadze zdjęcia decydują także kolory, oraz jego natężenie i gęstość budynków. Ważne jest, aby odnajdywać właściwe motywy, które będzie można ująć w klasyczne schematy i czasem puścić wodze fantazji, łamiąc przyjęte zasady. Jednak należy to robić z rozwagą i w pełni świadomie, aby wiedzieć dlaczego to robimy i kreatywnie zaskoczyć niekonwencjonalnym obrazem.