Jak ważne jest dokładne wypranie obrusu

Wszyscy wiemy jak często wygląda obrus po wizycie gości. A jeśli urządzamy u siebie kolację wigilijną? Wykładamy wtedy na stół zazwyczaj jeden z naszych najlepszych obrusów. Na koniec wigilii wygląda jak obraz abstrakcjonisty. Jest cały w różnokolorowych plamach.

Musimy dokładnie prać obrusy

dokładne pranie obrusówKomuś spadnie kawałek ryby, ktoś inny wyleje wino, dziecko położy łyżkę, którą jadło barszcz. Takie plamy bardzo trudno wywabić. Najlepiej zaprać je od razu i mieć nadzieję, że nie zostanie po nich ślad. Nie zawsze jednak się to udaje. Nawet po dokładnym i długim praniu w domowej pralne ślady po naszych gościach mogą pozostać po obrusie. Dlatego część z nas decyduje się na oddanie obrusa do pralni. Mają tam zazwyczaj lepsze pralki i lepsze środki piorące niż te używane przez nas w domu. Im powinno udać się doprać nasz obrus. Dzięki temu będzie znów jak nowy. Musimy pamiętać, że jeśli obrus będzie źle wyprany i znów się zabrudzi możemy mieć jeszcze większy problem z jego dopraniem. Dlatego nie ma co czekać, kiedy zauważymy na nim jakieś plamy. Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasza pralka dobrze go wypierze, powierzmy to pralni. Pamiętajmy, że dokładne pranie obrusów jest bardzo ważne, bo z plamami nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mnożą się też na nim bakterie. Nie chcemy przecież jeść potem obiadu na takim obrusie. Będziemy się też go wstydzić, jeśli odwiedzi nas jakiś niespodziewany gość. Chcemy przecież, żeby nasz dom wyglądał czysto i schludnie.

Nawet jeśli mamy tzw. obrus plamoodporny nie zawsze zapewnia to ochronę przed plamami. Niektóre produkty spożywcze mogą zostawić na nim ślady. Takie obrusy stają się coraz bardziej popularne, ale pamiętajmy, że przetarcie plamy ścierką nie zabije bakterii. Taki obrus również musimy dokładnie wyprać.