Po narodzinach, niemowlę może mieć kilka nieprzyjemnych dolegliwości. Do jednych z najgorszych przeżyć dla dziecka, jak i jego rodziców zaliczamy kolki. Dziecko długo i głośno płacze z bólu i bardzo trudne je uspokoić. Czy istnieją jakieś sprawdzone metody, by złagodzić dolegliwość lub by kolki u dziecka w ogóle nie wystąpiły?
Jak zapobiegać kolce?
Gdy maluch pręży się, napina całe ciało i do tego jeszcze głośno płacze możemy podejrzewać, że jest to niestety kolka niemowlęca. Najczęściej pojawia się nagle wieczorną porą, a opisana sytuacja trwa kilka godzin po kilka razy w tygodniu. Co zrobić, gdy ostra kolka niemowlaka nie ustępuje, a noszenie i przytulenie dziecka niewiele pomaga? Jest kilka sposobów na kolkę, które pomogą ją wyeliminować lub ulżyć naszemu dziecku. Pierwsze to odpowiednie karmienie, podczas którego ważna jest pozycja maluszka, ponieważ nie powinno zbyt szybko ssać piersi oraz przełykać łapczywie. Należy wtedy spróbować karmić z lekko odchyloną głową dziecka, wtedy będzie piło wolniej. Po każdym karmieniu należy również dopilnować, by dziecku się odbiło. Jeżeli karmimy butelką, musimy zadbać o to, by smoczek przez cały czas był wypełniony mlekiem. Polecanym rozwiązaniem będzie również butelka antykolkowa, której różne rodzaje znajdziemy w wielu sklepach w przystępnej ofercie cenowej. Aby jednak złagodzić już istniejący ból można m.in.: zrobić rozgrzewający okład z pieluszki tetrowej, przygotować ciepłą kąpiel w wanience. Ciepło przecież rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle brzucha.
Ważne, by podczas ataków kolki u dziecka zachować spokój i powstrzymać niepotrzebne emocje. Warto wieczorami, gdy dziecko powinno już zasypiać, wyciszyć pomieszczenie (migające światło telewizora, obecność gości czy nasz podniesiony głos z pewnością niekorzystnie wpływa na nastrój maluszka).