Przejdź do treści

Malowanie dachów – jak zaplanować prace?

Malowanie dachów

Remont domu jest zwykle kosztowną i czasochłonną inwestycją. Często wiąże się on nie tylko z odnowieniem wnętrz, ale także z ocieplaniem i malowaniem elewacji oraz renowacją dachu. Czasami wystarczy samo malowanie, innym razem konieczna jest wymiana pokrycia dachowego. Jak zaplanować takie prace?

Malowanie dachów zależy od pokrycia dachowego

Malowanie dachówWarto skorzystać z usług firmy, dla której renowacja pokryć dachowych jest specjalnością. Fachowcy sprawdzą stan dachówki, blachodachówki lub blachy i ocenią rozmiar szkód do usunięcia. Może okazać się, że wystarczy dokładne czyszczenie, impregnacja ognisk rdzy i malowanie, co nie narazi nas na konieczność zakupu nowych materiałów na powłokę dachową. Pierwszym krokiem jest zaplanowanie terminu malowania. Malowanie dachówki kamiennej czy ceramicznej lub dachu pokrytego blachodachówką najlepiej zaplanować wiosną. Warto zwrócić uwagę na długofalową prognozę pogody, aby nie nastąpiły nieprzewidziane przerwy w wykonywaniu prac. Malowania nie wolno planować, gdy dach jest mokry. Należy także unikać deszczowej lub mglistej pogody. Wiele firm oferujących malowanie dachów doradza, aby unikać prac wczesnym porankiem i wieczorem, kiedy na dachu może pojawić się rosa. Gdy zaplanujemy termin remontu, należy zgromadzić potrzebne materiały.

Specjalistyczne firmy posiadają własne pędzle lub agregaty do malowania natryskowego, potrzebne drabiny i akcesoria umożliwiające bezpieczne poruszanie się po malowanym dachu. Inwestor musi zadbać jedynie o dobór farby. Niezbędna jest gruntująca oraz nawierzchniowa farba do malowania dachu. Można wybrać lakier, farbę nawierzchniową lub emalię.

Źródło tekstu: malowaniedachu.com