Przejdź do treści

Na czym polega druk sublimacyjny?

Sublimacja to proces chemiczny, w którym ciało zmienia swój stan skupienia, ze stałego, od razu w gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Zjawisko sublimacji jest wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, między innymi w poligrafii, gdzie stosuje się druk sublimacyjny.

Zalety stosowania drukarki sublimacyjnej

łódź druk sublimacyjnyDrukowanie sublimacyjne przebiega w ten sposób, że najpierw powstaje wydruk pośredni, na papierze transferowym. Jest on lustrzanym odbiciem wybranego wzoru. Następnie nadruk ten jest przenoszony w docelowe miejsce, na przedmiocie, który chcielibyśmy zadrukować. Farby, wykorzystywane w druku sublimacyjnym wymagają utrwalenia działaniem wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Dzięki temu, barwnik z farby przenika do włókien poliestrowych w zadrukowywanym przedmiocie. Druk ten najczęściej jest wykorzystywany przy produkcji odzieży, dlatego w Polsce miasto łódź druk sublimacyjny wykorzystuje na największą skalę, jako stolica polskiego przemysłu tekstylnego. Do największych zalet techniki druku sublimacyjnego należy z pewnością wysoka jakość druku. Dzięki stosowaniu tej metody, nie widać rastrowej struktury grafiki, czyli piksele zostają wygładzone. W czasie druku sublimacyjnego możliwe jest dostosowanie temperatury i czasu transferu tak, żeby precyzyjnie skontrolować głębię kolorów powstającego nadruku. Nadruki wykonane drukarką sublimacyjną są o wiele bardziej trwałe, niż te, wykonane innymi technikami. Są one bardziej odporne na działanie promieniowania ultrafioletowego oraz wody.

Metoda druku sublimacyjnego jest całkowicie bezpieczna dla nas, oraz dla środowiska naturalnego. Farby sublimacyjne są wytwarzane na bazie wody, zamiast rozpuszczalnika, nie zawierają też żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Odzież z nadrukami sublimacyjnymi mogą bezpiecznie nosić dorośli i dzieci.