Jest wiele zakonów, które zajmują się wyjazdami na misje. Wyjeżdżać mogą zarówno osoby zakonne jak również osoby świeckie. Osoby świeckie wyjeżdżają nie tylko po to, by głosić Słowo Boże i nawracać, ale przede wszystkim, by uczyć w szkołach, działać w szpitalach (lekarze, pielęgniarki), budować (inżynierowie, architekci).
Oblaci i inne zakony misyjne – cele misji zakonnych
Misje nie są jednak wakacjami za darmo. Utrzymanie na misjach zapewniają zgromadzenia misyjne (jeśli misja jest organizowana przez konkretny zakon). Za przelot trzeba zapłacić samemu. Wyjazd na misje to co najmniej 3-miesięczny pobyt w kraju ubóstwa, prześladowań. Znanymi misjonarzami są na pewno Oblaci Maryi Niepokalanej. Wśród zakonów misyjnych męskich na pewno warto wspomnieć o Chrystusowcach, Ojcach Werbistach, Salezjanach, Salwatorianach, Sercanach, Księżach Misjonarzach, Jezuitach, Kapucynach, Franciszkanach, Dominikanach. Oczywiście większość z tych zakonów nie tylko wyjeżdża na misje, ale również działa tu w Polsce. Są jednak takie zakony, które zajmują się praktycznie wyłącznie misjami jak Oblaci czy Księża Misjonarze oraz Werbiści. Tego typu misje zakonne kojarzą się większości osób z Afryką i nawracaniem ludzi. Często jest to jednak element dodatkowy. Wiadomo, że księża, zakonnicy jadą na misje przede wszystkim po to, by głosić Ewangelię. W biednych krajach afrykańskich trzeba jednak najpierw zająć się takimi sprawami jak głód, pragnienie, choroby, złe warunki życia, brak ubrań, a dopiero później mówić ludziom o Bogu.
Misjonarze doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego pomagają miejscowej ludności jak tylko mogą. Zakonnicy często zabierają na misje chętne osoby świeckie – w trakcie budowania szkoły, szpitala, każde ręce do pomocy są na wagę złota. Każda misja zakonna czy świecka ma określone cele.