Przejdź do treści

Nadawanie drewnu zaokrąglonych kształtów

Jedną z najpopularniejszych technik obróbki drewna jest jego toczenie. Jest to jedna z najważniejszych technik ponieważ to ona nadaje określony kształt obrabianym wyrobom. Dokładność wykonania tego procesu będzie głównym wyznacznikiem końcowego efektu, jakości oraz wytrzymałości produktu. Toczenie odbywa się w celu nadania wymaganego kształtu. 

Na czym polega toczenie drewna? 

tokarka do drewnaToczenie odbywa się w urządzeniu przystosowanym i wyspecjalizowanym do tego typu prac. Tokarka do drewna działa w taki sposób iż naostrzona głowica jest na sztywno zamocowana w tokarce natomiast obrabiany kawałek drewna wprowadzany jest w ruch obrotowy i w odpowiedni sposób zbliżany jest to wyżej wspomnianego ostrza. Należy również wspomnieć, że przy pomocy tokarki jesteśmy w stanie nadawać nie tylko okrągłe kształty. Wygląd otrzymywanych produktów zależny jest głównie od stopnia zaawansowania osoby obsługującej maszynę, czyli tokarza. Przedmioty które zostały wyprodukowane za pomocą techniki toczenia można zaliczyć: półokrągłe końcówki poręczy przy schodach, pionki szachowe, miski do owoców i wiele innych kształtów widywanych oraz wykorzystywanych na co dzień. Na pierwszy rzut oka toczenie drewna może wydawać się bardzo zaawansowaną techniką jednak przy zastosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz techniki. Każdy amator stolarstwa zaczynający swoją przygodę z obróbką drewna powinien uzyskać pożądane kształty. Obecnie technika toczenia najczęściej wykorzystywana jest podczas produkcji mebli. 

Reasumując toczenie drewna jest bardzo prostą techniką obróbki drewna wymagającą podstawowych umiejętności technicznych oraz znajomości konkretnych rodzajów drewna. Zaawansowany tokarz będzie w stanie uzyskać przeróżne kształty, które byłyby praktycznie możliwe do uzyskania podczas ręcznej obróbki drewna bez wykorzystania maszyn.