Wyprawy survivalowe były często porównywane do działań wojskowych pod kątem wyzwań i trudności, z którymi zmagali się uczestnicy. Wymagały one więc, poza odpowiednim wyposażeniem, bardzo dobrego obuwia, głównie ze względu na trudny teren, na jakim odbywały się owe wyprawy. Najczęściej używanym obuwiem na wyprawach były oczywiście buty wojskowe, aczkolwiek obuwie górskie było równie często zabierane na takie wyprawy.
Wytrzymałe obuwie w góry
Obuwie górskie należało do najwytrzymalszego i najbardziej odpornego na uszkodzenia gatunku butów, więc było używane często zarówno podczas rekreacyjnych wypraw w góry, jak i do survivalu. Najbardziej popularne, nieprzemakalne buty trekkingowe wysokie były jednocześnie bardzo wygodne, jak i trwałe. Ułatwiały one poruszanie się po najbardziej niestabilnym i nierównym terenie, a głębokie profilowanie podeszw pomagało nawet w trakcie wspinaczki. Z racji iż pogoda w górach zmieniała się często, a trasy w deszczu zdarzały się prawie zawsze, zewnętrzna warstwa większości modeli obuwia górskiego była albo całkowicie nieprzemakalna, albo impregnowana za pomocą preparatów zabezpieczających buty przed nasiąkaniem, ale również przed najgorszym wpływem zużycia. Wewnętrzne warstwy obuwia, wykonywane z miękkich materiałów stosowanych również w butach sportowych, znacznie poprawiały komfort w trakcie bardzo długich górskich wędrówek w nierównym terenie.
Warstwy materiałów termoaktywnych, ułatwiające wymianę powietrza w obuwiu były również obecne w wielu najbardziej polecanych modelach. Znalezienie najlepszych butów na wyprawy górskie nie było trudne, gdyż wielu weteranów górskich wędrówek i alpinistów polecało najbardziej sprawdzone i przetestowane modele, dostępne w profesjonalnych sklepach sportowych i alpinistycznych.