Przejdź do treści

Naturalne sposoby na menopauzę

Zapewne każda z nas słyszała coś o zastępczej terapii hormonalnej. Żeby się jej poddać musimy przejść szereg szczegółowych badań pod okiem lekarza prowadzącego. Decyduje się na nią jednak zaledwie 17% Polek.

Poradźmy sobie z menopauzą naturalnie

sposoby jak naturalnie radzić sobie z menopauząMenopauzie towarzyszy wiele nieprzyjemnych objawów. Poddanie się zastępczej terapii hormonalnej może im zaradzić. Boimy się jednak zażywać hormony. Są inne, sprawdzone sposoby jak naturalnie radzić sobie z menopauzą. Jednym z nich są fitoestrogeny, naturalne hormony roślinne, które spożywamy w codziennej diecie. Podczas menopauzy warto spożywać dużo produktów bogatych w fitohormony. Bogate w nie są w bobie, słoneczniku, fasoli i jabłkach. Jednak by złagodzić objawy może to być za mało. Warto zaopatrzyć się w aptece w suplementy diety zawierające fitoestrogeny, np. tabletki z wyciągiem z czerwonej koniczyny. Czerwona koniczyna poprawi nasz nastrój i zmniejszy suchość miejsc intymnych, która zniechęca nas do kontaktów seksualnych. Możemy też sięgnąć po zioła, które złagodzą niektóre z objawów menopauzy. Na uderzenia gorąca i poty nocne poleca się picie naparu z pluskwicy groniastej, którą kupimy w sklepie zielarskim. Temperaturę ciała pomoże uregulować też imbir i goździki. Warto dorzucać je do potraw. Kobiety w okresie menopauzy cierpią też na bezsenność i niedające zasnąć kołatanie serca. Uspokoić nerwy pomoże herbata z melisy lub naturalne suplementy ziołowe z melisą, szyszkami chmielu i melatoniną.

Menopauza powoduje też rozdrażnienie i nerwowość. Unikajmy zatem niepotrzebnego stresu. Warto ograniczyć spożycie kawy, by nie podnosić ciśnienia krwi. Aby rozładować nagromadzone złe emocje warto wybrać się na wycieczkę rowerową albo długi spacer z psem lub kijkami do nordic walking. Na pewno nam to pomoże.