Badanie ultradźwiękowe (UT) wykorzystuje energię dźwięku o wysokiej częstotliwości do przeprowadzania badań i dokonywania pomiarów. Kontrola ultradźwiękowa może być stosowana do wykrywania wad, oceny jakości, pomiarów wymiarów, charakterystyki materiałów i innych.
Na czym polega badanie UT?
Badania ultradźwiękowe wykorzystują krótkie fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości do identyfikacji wad materiału. Zwykle działają poprzez emitowanie fal do materiału. Poprzez pomiar tych fal można zidentyfikować właściwości materiału i wewnętrzne wady. Większość urządzeń do badania UT składa się z wielu oddzielnych jednostek. Mogą to być pulsery i odbiorniki, przetworniki i monitory. Składniki zależą od typu badania ultradźwiękowego, który wykonuje specjalista. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są bardzo kierunkowe i przemieszczają się przez jak kawałek stali lub tworzywa sztucznego, dopóki nie napotkają granicy z innym medium, np. powietrzem, gdzie odbijają się z powrotem do swojego źródła. Analizując te odbicia, można zmierzyć grubość wycinka testowego lub znaleźć ślady pęknięć lub innych ukrytych wad wewnętrznych. W badaniu ultradźwiękowym przetwornik ultradźwiękowy podłączony do urządzenia diagnostycznego jest przekazywany do kontrolowanego obiektu. Przetwornik jest zwykle oddzielony od badanego obiektu za pomocą specjalnego żelu ułatwiającego pomiar.
Badania ultradźwiękowe maja kilka zalet i wad. Jest to przydatne, ponieważ można kontrolować materiał w poszukiwaniu wad zarówno na powierzchni, jak i pod nią. Przydaje się również ze względu na dobrą dokładności. Z drugiej strony nie wszystkie materiały są podatne na badania ultradźwiękowe. Ma też tę wadę, że do wykonania wymagane są kwalifikacje i szkolenia.