Odpowiedni nawóz wapienny

Aby nasza uprawa rosła dobrze i obficie musimy zadbać o odpowiedni poziom minerałów w glebie. Szczególnie dotyczy to wapnia, którego brak odpowiada za kwaśny odczyn pH. Dlatego musimy stosować nawozy wapniowe, które regulują te odczyty. Warto zapoznać się z różnymi nawozami, abyśmy mogli wybrać najlepszy do naszej uprawy.

Wybór nawozu wapiennego do uprawy

nawóz wapniowyJeżeli prowadzimy uprawę roślin profesjonalną albo nawet domową to chcemy, aby plony były jak najlepsze. Niestety, rośliny czasem rosną wątłe, a do tego rosnące na nich owoce czy warzywa są bardzo liche. Może to świadczyć o wysokiej kasowości gleby, przez co funkcje fizjologiczne naszych roślin nie są wspierane. Musimy wtedy zaopatrzyć się w nawóz wapniowy tlenkowy albo węglanowy. Nawóz tlenkowy jest idealny dla upraw profesjonalnych, gdyż cechuje je zwykle gleba ciężka. Zazwyczaj wystarczy jedna odpowiednio dopasowana dawka nawozu, aby zmienić pH na obojętne albo lekko alkaliczne. W przypadku nawozów węglanowych musimy liczyć się z tym, iż będziemy musieli regularnie go dokładać. Mimo to jego zaletą jest to, iż później utrzymuje ten sam poziom przez bardzo długi czas. Nawozy wapniowe są bardzo często mocno pylące, więc nawoźmy tylko w dni bezwietrzne. Dodatkowo należy czynność tą wykonywać po wegetacji roślin jesienią. Wtedy też wilgoć przyspiesza rozkład składników i ich wchłanianie. To najlepsza opcja, aby gleba miała odpowiednie pH na kolejny sezon.

Niekiedy musimy sprawdzać odczyny naszej gleby, abyśmy mogli odpowiednio nawozić na jesień naszą uprawę. Gdy mamy do czynienia z kwaśną glebą niezwłocznie zaopatrzmy się w wapniowy nawóz oraz dostosujmy dawkę. W ten sposób w kolejnym roku nasze plony będą większe i bardziej obfite. Warto zwracać uwagę na te czynniki gleby.