Każdy z osób kończący szkołę wyższą staje przed ostatnim najtrudniejszym zadaniem, czyli napisaniem pracy dyplomowej. Z zależności jaki poziom studiów kończymy i jaki kierunek może to być praca licencjacka, inżynierska, magisterska czy doktorancka. Zanim jednak przystąpimy do obrony warto pomyśleć o oprawie tak ciężko napisanej pracy. Najlepiej nadają się do tego okładki kanałowe.
Najbardziej estetyczny rodzaj okładki
Zawsze przed oddaniem skończonej pracy dyplomowej trzeba ją najpierw oprawić. Można klasycznie zbindować, jednak nie wygląda to zbyt estetycznie. Najbardziej efektownie wygląda oprawa takiej pracy w okładki kanałowe. Jest to rodzaj oprawy typu introligatorskiego. Może być w formie miękkiej lub twardej. Okładki kanałowe twarde wykonane są z grubej tektury, która z zewnątrz wykończona jest wysokiej jakości okleiną o fakturze skóry lub płótna. Metalowa listwa, która występuje zamocowana w grzbiecie powoduję sztywność i od tego też powstała nazwa okładki kanałowej. Wewnątrz opatrzona jest białą wykleiną. Obecnie okładki zewnętrzne dostępne są w czterech kolorach, czyli czarnym, granatowym, zielonym i bordowym. Oprócz jednolitej okładki, dostępne jest wykonanie napisu, często tłoczonego i w złotej barwie. Okładki kanałowe umożliwiają trwałą i szybką oprawę bez konieczności dziurkowania czy sklejania. Kartki umieszcza się wewnątrz okładki w metalowym kanale, zagina i oprawa jest gotowa.
Jest to połączenie tradycji z nowoczesnością, przy użyciu bindownicy kanałowej, powodując trwałe połączenie kartek z okładką. Oprawa kanałowa, ze względu na swój elegancki wygląd, jest najczęściej stosowanym rodzajem oprawy prac licencjackich, inżynierskich, magisterskich, dyplomowych czy doktorskich. Są bardzo efektowne i trwałe.