Przejdź do treści

Problemy z klimatyzacją

Klimatyzacja samochodowa jest obecnie standardem ułatwiającym nam podróżowanie w upalne dni. Większość nowoczesnych samochodów jest w nią wyposażona, jednak nie wszyscy wiedzą jak poprawnie eksploatować klimatyzację, aby działała i jednocześnie nie szkodziła naszemu zdrowiu.

Najczęstsze problemy związane z eksploatacją klimatyzacji

klimatyzacja samochodowa w LublinieKlimatyzacja samochodowa w Lublinie działa na podobnej zasadzie co lodówka. W dużym uproszczeniu wygląda to tak, że w komorze silnika znajduje się sprężarka, która zamienia gaz w ciecz. Ta trafia do chłodnicy a stamtąd do parownika. Tu przechodzi w stan gazowy i towarzyszy temu spadek temperatury. Jednak jak wiadomo z eksploatacją klimatyzacji związanych jest kilka problemów. Najczęstszym z nich jest nieszczelność układu spowodowana korozją, która może prowadzić do uszkodzenia sprężarki. Chcąc znaleźć miejsce, które jest nieszczelne wprowadza się specjalny preparat, dzięki któremu w łatwy sposób można znaleźć przecieki i je naprawić. Poza tym powinniśmy jak najczęściej wymieniać filtr kabinowy oraz czyścić parownik ponieważ gromadzi się w nim kurz, który jest świetną pożywką dla bakterii. Jeśli więc czujemy nieprzyjemny zapach po włączeniu klimatyzacji oznacza to, że należy przeczyścić parownik. Należy o tym pamiętać, ponieważ brudny układ klimatyzacji prowadzi do grzybiczego zapalenia płuc. Nie powinniśmy także ustawiać zbyt niskiej temperatury w pojeździe, ponieważ to także szkodzi naszemu zdrowiu. Ważne jest także to, aby nie kierować strumienia powietrza bezpośrednio na siebie.

Jeśli posiadamy w swoim samochodzie klimatyzację powinniśmy pamiętać o regularnej wymianie filtra oraz o czyszczeniu parownika. Warto też czasami zajrzeć do serwisu, który oceni stan naszej klimatyzacji oraz podpowie nam jak o nią dbać.