Przejdź do treści

Profile aluminiowe – szerokie zastosowanie

Profile aluminiowe

Stopy aluminium charakteryzują się przede wszystkim dużą plastycznością, niską temperaturą topnienia, małą gęstością, dobrym przewodnictwem ciepła oraz fal elektrycznych, a wreszcie z powodu tych wszystkich elementów mają niezwykle szerokie zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie ludzkiego życia.

Profile aluminiowe wykorzystywane w budownictwie

Profile aluminiowePoprzez stop aluminium rozumie się tutaj rzecz jasna tworzywa metaliczne, które są produkowane za sprawą stopienia ze sobą aluminium z którymś z pozostałych metali, bądź też z jakimś niemetalem. Tak powstała mieszanka może na przykład pochwalić się większą wytrzymałością niż samo pojedyncze aluminium, przez co opisuje się je bardzo korzystnym parametrem konstrukcyjnym. Co z kolei skutkuje faktem, że szukając przykładowo kątownika w pierwszej kolejności sięgniemy po kątownik aluminiowy. Przy zwiększeniu wytrzymałości nie maleje też udarność, ale niestety spada współczynnik tak zwanej wytrzymałości zmęczeniowej. Profile aluminiowe wykorzystywane w budownictwie, wszelkiego rodzaju wytworzone z aluminium profile są wytłaczane ze stopu przeznaczonego do obróbki plastycznej. Zwykle zawierają one mniej dodatków stopowych, a są nimi przede wszystkim miedź, magnez i mangan, a także krzem, cynk, chrom i tytan. Inną grupą są stopy odlewnicze, które są stopami wieloskładnikowymi, a więc ich zawartość pierwiastków dodatkowych jest wyższa niż w przypadku stopów do obróbki plastycznej. Stworzony w ten sposób, z tego rodzaju mieszanki profil aluminiowy jest idealny do swojej funki, ponieważ jest lekki, a jednocześnie wytrzymały i twardy.

Stąd też ogólnie rzecz biorąc można śmiało mówić o szerokim zastosowaniu aluminium, jego stopów zarówno budownictwie jak i w przemyśle czy nawet w transporcie (w tym także w lotnictwie). Jest ono po prostu tanie, dobre w swoich celach.