Specjalistyczne przewody odciągowe

Kiedy wykonujemy obróbkę jakiś elementów, bardzo przeszkadzają nam wszelkiego rodzaju wióry i pyły, które powstają podczas recesów mechanicznych. Często ich ręczne usuwanie zajmuje bardzo dużo czasu. Właśnie dlatego producenci wielu maszyn i urządzeń zainwestowali w nic specjalne pompy tłoczno ssawne, których zadaniem jest odsysanie niechcianych zanieczyszczeń.

Węże do transportu materiałów

węże odciągoweOdessanie zanieczyszczeń nie może jednak powodować unoszenia zanieczyszczeń w powietrze i odrzucania w jakieś inne miejsce na podłodze. Nowoczesne urządzenia są więc wyposażone w trzy podstawowe elementy: wydajny silnik tłoczno ssawny o dużej mocy, duży i szczelny zbiornik na zanieczyszczenia oraz specjalistyczne węże odciągowe. Przewody, którymi mają płynąć materiały stałe, muszą posiadać specjalne parametry techniczne. Muszą być odporne na zarysowania oraz wszelkiego rodzaju złamania. Nowoczesne metody produkcji sprawiają, że węże odciągowe są bardzo szczelne, a ich pierścieniowa budowa zapobiega złamaniom. Jest tak, ponieważ kąt wygięcia jest bardzo ograniczony i nie mamy możliwości zbyt dużego wygięcia przewodu. Sprzyja to również przepływowi materiałów, ponieważ wąż nie zatyka się. Oczywiście węże odciągowe nie służą tylko do transportu materiałów szybkich. Często używa się go do odprowadzenia szkodliwych gazów powstających podczas niektórych procesów chemicznych do specjalnych filtrów, w których następuje ich oczyszczenie.

Producenci węży odciągowych oferują bardzo szeroki asortyment. Produkują węże z różnych tworzyw sztucznych, które w poszczególnych przypadkach można dozbrajać metalami lub włóknami. Dzięki temu zabiegowi przewody mają jeszcze większą odporność mechaniczną na zużycie i nie musimy często ich naprawiać lub wymieniać.