Przejdź do treści

Sprawdzona izolacja na dachy płaskie

 

Zgodnie z prawem budowlanym do dachów płaskich zaliczamy połacie dachowe o nachyleniu pod kątem między 0 – 5 stopni. Już sam ten fakt mówi o tym, że wymaga on szczególnego zabezpieczenia przed wilgocią. Po opadach śniegu lub deszczu przez długi czas jest narażony na szkodliwe działanie wody. Na szczęście inwestorzy decydujący się na budynek z dachem płaskim mają do dyspozycji świetne materiały hydroizolacyjne.

Hydroizolacja dachu płaskiego

dach płaski izolacjaAby dobrze zabezpieczyć dach płaski izolacja musi być wykonana z najlepszych materiałów. Do takich obecnie zalicza się folie dachowe z polichlorku winylu ( PCV) i polipropylenu (PE ) oraz membrany EPDM. Charakteryzują się one bardzo wysoką trwałością i wytrzymałością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Zachowują swoją rozciągliwość w szerokim spektrum temperatur i nie ulegają szybkiej degradacji. Nie tracą na wymiarze i nie obkurczają się. Są odporne na działanie promieniowania UV oraz ozonu. Dzięki aktywności chemicznej są również bardzo odporne na działanie agresywnych związków chemicznych krążących w powietrzu atmosferycznym. Ich bardzo istotną wartością jest jednowarstwowość co oznacza, że wystarczy tylko jedna warstwa powłoki do uszczelnienia dachu. Zarówno folie jak i membrany EPDM są wysoce niepalne co ze względów bezpieczeństwa jest bardzo ważne. Dla montażystów ważną ich cechą jest duża giętkość, niska waga oraz duża szerokość zwojów na rolkach. Dzięki zastosowaniu tych materiałów, które posiadają właściwości przeciw korzenne można na dachu płaskim założyć ogród i stworzyć tzw. dach zielony. Dach płaski zabezpieczony nowoczesnymi materiałami daje gwarancję długoletniego użytkowania.

Producenci hydroizolacji na dachy płaskie rozwijają swoje produkty podnosząc ich wytrzymałość i funkcjonalność. Pojawiły się folie i membrany zbrojone zalaminowanymi włókninami z poliestru oraz włókien szklanych. Membrany EPDM pokrywa się warstwami bitumicznymi. Dachy płaskie, które przez wiele lat były kryte niedoskonałą papą zyskały sprzymierzeńca w postaci nowoczesnych technologii. Dzięki temu dachy płaskie wracają do naszego krajobrazu.