Przejdź do treści

Wagi kiedyś a dziś

Pierwsze wagi w handlu wykorzystywane były już w starożytności. Były to wagi szalkowe, w których masa była mierzona za pomocą wyskalowanych odważników. Pierwsze wagi jedno szalkowe powstała dopiero w 1945 roku, dzięki szwajcarskiemu wynalazcy Erhardowi Mettlerowi. Od tego czasu, technologia poszła znacząco do przodu. 

Profesjonalny serwis wag

serwis wag w PomorskimPomimo, że waga jednoszalkowa była dużym przełomem, jest ona mocno zacofana w technice w porównaniu do dzisiejszych urządzeń pomiarowych. Obecnie mało kto stosuje już wagi mechaniczne, bardziej stanowią one element dekoracyjny. Dużo praktyczniejsze są wagi elektroniczne, głównie dlatego że znacznie szybciej dokonują pomiaru. Dodatkowo są one znacznie dokładniejsze. Wagi przeznaczone dla laboratoriów i aptek mogą mietrzyć z bardzo dużą dokładnością dochodzącą od 0,01 g do nawet 0,00001 g. Wagi elektroniczne wyposażone są w elektroniczny układ wskazujący, masę określa ona przy udziale siły grawitacyjnej. Każda waga elektroniczna, by prawidłowo działać, wymaga raz na jakiś czas kalibracji. Dokonuje się jej posługując się wzorcem masy, wagowo zbliżonym do maksymalnego udźwigu urządzenia. Warto zaznaczyć, że kalibracji wag dokonać mogą jedynie jednostki do tego uprawnione. Tego typu usługę na pewnoe oferuje praktycznie każdy serwis wag w Pomorskim. Samodzielna adiustacja, wiąże się z konieczności ponownego zalegalizowania wagi, bowiem Urząd Miar od 2004 roku kontroluje dokładność pomiaru wag przeznaczonych do obrotu handlowego, w medycynie i farmacji, a także przy pakowaniu towaru, sprawdzając jednocześnie jej dokumentację i oznaczenia. Każda waga co dwa lata powinna być na nowo legalizowana w serwisie.

W przypadku, gdy waga nie posiada ważnej legalizacji, Urząd Miar ma prowo nałożyć kare finansową na przedsiębiorstwo. Nie jest to zatem błaha sprawa, albowiem kary są wysokie. Jak więc widać, na przestrzeni lat wagi rozwinęły się nie tylko pod względem technologicznym, ale także jakościowym. Znacznie poważniej tyraktuje się kwestie ich dokładności.