Nasze społeczeństwo starzeje się coraz bardziej. Z powodu szybkiego tempa życia nie mamy często czasu dla rodziny. Choć dawniej to dzieci zajmowały się na starość swymi rodzicami, coraz częściej członkowie rodziny mieszkają w innym kraju, a czasem i kontynencie. W jaki sposób osoby starsze mogą poradzić sobie w takiej sytuacji?
Czym się zajmują opiekunowie osób starszych?
Często praca opiekuna osoby starszej bywa utożsamiana z pracą pielęgniarki czy sprzątaczki. Ma ona pewne podobieństwa i sporo różnic. Głównym zadaniem opiekuna, jak sama nazwa zresztą wskazuje, jest opieka nad osobą starszą. W przeciwieństwie do pracowników służby zdrowia opiekun nie posiada jednak zazwyczaj wymaganych kwalifikacji medycznych. Co do zasady nie dobiera on zatem leków, nie wykonuje zastrzyków czy nie podaje kroplówek. Opiekun osoby starszej może jednak nadzorować czy jego podopieczny zażywa regularnie lekarstwa lub chodzi na umówione wizyty. Bardzo krzywdzący charakter ma również porównanie do sprzątaczki, której jedynym w zasadzie celem jest utrzymanie mieszkania w czystości. Opiekun osób starszych często wśród obowiązków ma co prawda wymienione prace domowe takie jak zrobienie i rozwieszenie prania czy pozmywanie naczyń. Wiążą się one jednak bardziej z pomocą podopiecznemu, który często tych zadań nie jest w stanie samodzielnie wykonać. Głównym zadaniem przedstawicieli tego trudnego fachu jest dotrzymywanie towarzystwa często samotnym i schorowanym starszym ludziom.
Idea zawodu, jakim jest opiekun osób starszych, ma bardzo szlachetny wymiar. Warto docenić tych odważnych ludzi, którzy próbują swoją pracą odmienić bezpośrednio czyjeś życie na lepsze. Takich sytuacji jest coraz więcej. Kto wie – może i my będziemy kiedyś potrzebować opiekuna na stare lata?