W dzisiejszych czasach dąży się do coraz to większej robotyzacji i zamieniania pracowników na roboty. Proces ten jest niesamowicie prężny i nie do zatrzymania. Nie byłoby jednak robotów, gdyby nie specjaliści zajmujący się ich produkcją, zarządzaniem oraz programowaniem. Stąd też coraz większe zainteresowanie takimi kierunkami jak mechatronika czy automatyka-robotyka. Kierunki te stają się coraz to popularniejsze, jednak wciąż mało kto wie, czym w praktyce zajmuje się absolwent takiego kierunku. Mamy jedynie mniej więcej pojęcie o tym, że jest to coś związanego z robotami oraz z produkcją.
Czego uczą kierunki techniczne?
Wprawdzie jest w tym dużo racji. Przeciętny student owych kierunków zajmuje się między innymi komputerowo wspomaganym projektowaniem oraz komputerowo wspomaganym wytwarzaniem. Oprogramowanie cad cam, bo tego typu narzędzia wykorzystuje się właśnie w swojej pracy, to profesjonalne programy, dzięki którym można dokonywać symulacji wytwarzanej części. Program cad, to jeden z wielu dostępnych oprogramowań, pozwalających studentowi na zaprojektowanie części, która często jest trójwymiarowa. Dodatkowo program daje możliwość jej animacji, obróbki w czasie rzeczywistym, czy tworzenia wysokiej jakości plików wizualizacyjnych. Oprócz specjalistycznego oprogramowania cad, student posiada dostęp do nauki profesjonalnego programu cam. Ten z kolei jest wyposażony w dodatkowe funkcje względem programu cad. Program cam, jako program do komputerowego wspomagania w wytwarzaniu, posiada dodatkowo funkcję przekształcenia symulacji/wizualizacji na kod wyjściowy. Nowoczesny program cnc, inaczej kod NC, jest wyjściowym plikiem, który może zostać przekazany obrabiarce cnc (robotowi), która następnie sama wytworzy wcześniej zaprojektowany obiekt.
Wiedza taka pozwala absolwentowi mechatroniki czy robotyki na sprawne zaprojektowanie, zasymulowanie oraz wykonanie określonej części maszyny. A wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu technologii XXI wieku.