Przejdź do treści

Właściwości przewodów stosowanych przy wysokim ciśnieniu

 

Produkcja przewodów hydraulicznych poprzez wykorzystanie wielu rodzajów materiałów oraz sposobów wykorzystywanych przy produkcji wpłynęła znacząco na to do czego owe przewody możemy wykorzystać ze względu na ich właściwości oraz to do czego zostały stworzone. Jednym z rodzajów takich przewodów są te które znalazły zastosowanie w bardzo trudnych warunkach a mianowicie tutaj mówię o przewodach wykorzystywanych w sytuacji wysokich ciśnień. Chciałbym zaznaczyć ich rolę oraz to jakie właściwości muszą spełniać aby móc powiedzieć o nich jako o wysokociśnieniowych. 

Przewody przeznaczone do wysokich ciśnień

wysokociśnieniowe przewody hydrauliczneW wielu przypadkach kiedy w maszynie zastosowane jest rozwiązanie polegające na tym iż przewody hydrauliczne pełnią istotną rolę w działaniu maszyny, należy wziąć pod uwagę to iż nie każdy przewód będzie mógł być wykorzystany do każdej maszyny. Ze względu na to iż wiele maszyn, które posiadają na prawdę bardzo dużą moc, dzięki czemu np. koparki lub spycharki działają, polegają głównie na zastosowaniu właśnie takich węży hydraulicznych. Lecz w przypadku dużych maszyn mówiąc o wężach musimy zaznaczyć, iż dokładnie są to wysokociśnieniowe przewody hydrauliczne. I właśnie o ich właściwościach chciałem napisać, a więc jeśli mówimy o sposobie ich budowy, to warstwę wewnętrzną stanowi guma, która jest odporna na działanie na nią czynników takich jak oleje, czy tłuszcz w postaci glikolu. Następnie przewód jest wzmacniany poprzez np. stalowe sploty, które zwiększają znacznie wytrzymałość, no i na koniec występuję warstwa zewnętrzna, która jest także specjalnie przystosowaną gumą lecz jej wytrzymałość jest duża na działanie warunków atmosferycznych oraz ścierania od zewnątrz. Ze względu na taki przekrój przewodu można być pewnym iż wykorzystanie go w ciężkich warunkach pracy nie wpłynie na szybkie jego zużycie.

Przewody hydrauliczne ze względu na to iż są produkowane w na prawdę wiele sposobów oraz przy wykorzystaniu wielu materiałów można rozróżnić je na kilka rodzajów, jednym z nich są właśnie wysokociśnieniowe przewody hydrauliczne, które dzięki swojej wytrzymałości sprawdzają się idealnie w pracy gdzie występują naprawdę ciężkie warunki.