Wybieramy elegancki zegarek dla pana

Nie sposób wyobrazić sobie współczesnego szarmanckiego mężczyzny bez eleganckiego zegarka zdobiącego przegub jego dłoni. W Polsce wciąż brakuje podstawowej wiedzy na temat dobierania eleganckich zegarków męskich do garnituru przez co można spotkać dość niezręczne połączenia odpychające mankiet koszuli i wywołujące niesmak wśród profesorów.

Eleganckie zegarki do garnituru

elegancki zegarek męskiPodstawową zasadą jaką należy kierować się kupując elegancki zegarek męski jest szerokość koperty. Aby wybrany zegarek był zgodny z podstawowymi zasadami elegancji jego koperta nie może kolidować z mankietem koszuli. Tak więc im cieńsza tym lepiej. Oznacza to także konieczność zrezygnowania z wielu bajeranckich funkcji, zwanych komplikacjami. Najczęściej zegarki typowo garniturowe mają jedynie dwie komplikacje: odmierzanie czasu oraz kalendarz, aby niepotrzebnie nie zwiększać swojej objętości. Niemniej wielu panów zakłada do garnituru zegarki naszpikowane różnorodnymi funkcjami i jeśli nie znajdują się w towarzystwie żyjącym według zasad savoire vivre, nikogo nie razi takie rozwiązanie. Kolejnym wyznacznikiem klasy wśród męskich zegarków jest jego wygląd. Klasyczny, elegancki zegarek to srebrna lub złota  koperta z czarnym, skórzanym paskiem oraz jasną, białą lub srebrną tarczą. Dopuszczalne jest także aby pasek od zegarka był w kolorze brązowym jeśli zostanie dzięki temu lepiej dopasowany do pozostałych elementów stylizacji jak pasek oraz buty.

Pojęcie elegancji w męskiej garderobie nieznacznie ewoluowało przez lata i panom po prostu wolno więcej. Niemniej znaczenie jakie ze sobą niesie posiadanie na nadgarstku eleganckiego zegarka męskiego pozostało niezmienne w kręgach politycznych oraz wśród wysoko sytuowanych mężczyzn. Dlatego warto znać zasady savoire vivre obowiązujące w męskim dress code.