Przejdź do treści

Zasada działania i zastosowanie przetwornika drgań

 

W wielu dzisiejszych przedsiębiorstwach w Polsce są maszyny, których układ napędowy wprowadza całe urządzenie w wibracje elektrostatyczne, które nie mogą przekroczyć pewnego wyznaczonego limitu. Za czuwanie nad odpowiednią częstotliwością drgań odpowiedzialny jeden czujnik.

Przetwornik czuwa nad prawidłową pracą

przetwornik drgańPodstawowym zadaniem czujnika piezoelektrycznego jest przetwarzanie zmian wszystkich sił działających na urządzenie. Działanie to opiera się na zjawisku w którym ładunek elektryczny znajduje się na krańcach ścianek kryształu zastosowanego w czujniku przy deformacji. W przypadku odkształcenia kryształu spowoduje on zmianę ładunku w urządzeniu na przeciwny. To zjawisko jest podstawowym wykorzystywanym w tego typu czujnikach. Innym zjawiskiem które jest wykorzystywane w przetwornikach tego typu jest zjawisko elektrostykacji zwane również odwrotnym. Polega ono na zmianie kształtu geometrycznego kryształu w wyniku przyłożenie do jego ścianek napięcia elektrycznego. Biorąc pod uwagę naturalne właściwości i stałość elementów kryształów kwarcu to właśnie one są najczęściej wykorzystywane przy budowie przetworników drgań. Jasno stwierdzono, że interesującą właściwością kwarcu jest, że w przypadku ściskania bądź rozciągania płytek spowoduje uwolnienie ładunków elektrycznych na ich powierzchni. Przetwornik drgań najczęściej wykorzystywany jest jako element ułatwiający odczytywanie parametrów drgań.

Jak widać czujniki takie są bardzo zaawansowanymi urządzeniami i ich zasada działanie jest skomplikowana i wymaga pewnej nakierowanej wiedzy technicznej. Wykorzystywanie przetworników jest coraz bardziej powszechnie stosowane w wielu zakładach produkcyjnych i przemysłowych, w których wykorzystywane są wyspecjalizowane maszyny.