Instalacje wodne składają się z wielu akcesoriów zasilających i uszczelniających. Większość z nich musi być często konserwowana i czyszczona, aby zapewnić prawidłowe działanie całości. Jednym z takich elementów są różnego rodzaju zawory. Najczęściej stosowanymi w większości instalacji wodnych są te grzybkowe.
Ważne informacje o zaworach grzybkowych
Zawory regulujące typu grzybkowego są istotną częścią instalacji grzewczych i wodociągowych. Ich najważniejsze zadanie to kontrolowanie przepływu cieczy lub innych substancji, czasami służą też do zamykania całej instalacji. Ich nazwa wzięła się z charakterystycznego kształtu zamknięcia, które przypomina grzybek. Zawory grzybkowe składają się z korpusu z gniazdem przylgowym, ruchomego trzpienia, zamknięcia z uszczelką oraz z dławicy. Trzpień może być uszczelniony za pomocą elementu gumowego lub metalowego. Pierwszy służy tylko do zimnej wody i cieczy, drugie z kolei przeznaczone są do cieczy gorących i agresywnych. Zawory stosuje się do odcinania dopływu wody, co stanowi bardzo ważny element zabezpieczający przed zalaniem budynku. Zawory w kształcie grzybków występują w kilku rodzajach i różnią się pod względem budowy, materiału z jakiego są wykonane albo pod względem przeznaczenia. Taki element instalacji może być wykonany z żeliwa, ze stali węglowej lub kwasoodpornej. Niektóre z zaworów grzybkowych stosuje się w ciężkim przemyśle albo rurociągach sieci gazowniczych czy rafineriach. Są one bardzo szczelne, co pozwala na utrzymanie dużego ciśnienia.
Wybór odpowiednich zaworów wbrew pozorom nie jest sprawą łatwą. Aby wybrać te odpowiednie musimy zwrócić uwagę na wiele czynników, aby je odpowiednio dopasować i żeby nasza instalacja była dzięki nim bezpieczna. Dobrze dobrany zawór grzybkowy to pewność, że nasz budynek nie zostanie zalany i nie nastąpi żadna awaria.